kreatIvka

Ľudia svoj voľný čas trávia rôzne – majú koníčky, chodia do prírody, športujú, niektorí sedia pre televízorom. Ja ho trávim tak, že kreslím. Ku kresleniu som sa dostala pred 2 rokmi úplnou náhodou a zistila som, že pri tejto činnosti sa vypína analytická časť môjho mozgu a ja môžem relaxovať. Je to pre mňa ten najlepší spôsob oddychu po práci.

A tak som kreslila a kreslila, ale čo s obrázkami? Ľuďom sa páčili, a tak som ich rozdávala. Potom ale vznikla myšlienka pomôcť nimi trochu viac – predávať ich a celý zisk venovať niekomu, kto to naozaj potrebuje. Tak vznikol facebookový projekt „Mandalky od Ivky“.

„Mandalky od Ivky“ vznikli v máji 2016. Chcela som, aby pomoc bola adresná, nie prispievať anonymným, neznámym ľuďom, ale ľuďom reálnym, ktorí pomoc potrebujú a vážia si ju.

V sekcii Komu pomáhame sa vždy aktuálne dozviete, pre koho a na aký účel peniažky zbierame. V sekcii Komu sme pomohli si môžete prečítať, na čo boli doteraz vaše príspevky použité.

Viem, že mnohým sa môže zdať môj projekt zvláštny. Hovoria mi, prečo to robím, keď z toho nič nemám. Práve naopak! Robím to hlavne kvôli sebe . Hlavnou myšlienkou je šíriť dobro – ja kreslím a mám sa skvele, pretože kreslenie je moja vášeň a veľmi pri ňom zrelaxujem. Vy si kúpite mandalu/ilustráciu a urobí Vám radosť. A celý zisk, ktorý je z predaja, ide ľuďom, ktorí to potrebujú. Takže si sami vytvárame svet, v ktorom sa šíri dobro a mne sa páči v takom svete žiť.

Ku kresleniu mandál ma priviedla úplná náhoda - išla som okolo papiernictva a vo výklade ma zaujali farebné fixky. Akoby ma k sebe priťahovali. Doniesla som si ich domov a ešte v ten večer vznikla prvá mandala. To, že je to mandala, som ale zistila až neskôr. Jednoducho som chcela mať na papieri farby, ktoré ma v tej chvíli upútali a nepremýšľala som nad tým, čo kreslím. Akosi automaticky vznikol kruh. Kruh (alebo napodobenina kruhu) je aj prvý tvar, ktorý dieťa kreslí, keď mu dáte do ruky ceruzku. Kruhové obrazce sa našli v skalných rytinách z obdobia paleolitu a vedci zistili, že detské „mandaly“ sa veľmi podobajú práve týmto najstarším rytinám, akoby deti postupovali v rovnakých krokoch v uvedomovaní si seba samého ako dávni ľudia.

Mandaly sú diagramy, ktoré ukazujú ako sa chaos stáva harmonickou formou. Mandala je vlastne kruhový obraz, takže nemá začiatok ani koniec a vzorce v nej sa opakujú – tým dáva človeku akýsi pocit istoty. Stretáva sa v nich farba (ženská energia) a tvar (mužská energia). Dohromady tvoria harmonický celok nesúci v sebe určitý druh energie, ktorá behom práce s obrazom pôsobí na dušu maliara alebo pozorovateľa.

Slovo mandala pochádza zo sanskritu (dávny indický jazyk) a je odvodené od „manda“ – „podstata“ a prípony „la“ – „uchopiť“. Mandalu teda môžeme voľne preložiť ako „zachytenie podstaty“. Ďalší voľný preklad je „stred a obvod“ – obidva tieto významy v jednom slove. Veľa ľudí názov mandala mätie, považujú mandaly za symboly prislúchajúce k určitému náboženstvu, je to však omyl. Mandala (alebo po slovensky čarokruh) v sebe spája dva univerzálne jazyky, ktorými sa dohovoríme na celom svete: matematiku a farby.

Pokiaľ tvoríme alebo sledujeme pravidelné obrazce mandaly, duša sa ukľudňuje, vnútorný svet sa usporadúva a dochádza k upokojeniu na všetkých úrovniach. Je tu uplatnený princíp: “Harmónia vznikajúca na papieri sa prenáša do vnútra tvoriaceho.”

Ako prvý začal mandaly v terapii využívať Carl Gustav Jung, švajčiarsky psychiater. Vyskúšal to na sebe, každý deň do denníka nakreslil kruh a všimol si, že farby a tvary sa menili podľa jeho vnútorného rozpoloženia. Jung v podstate hovorí, že mandala nás privedie k nášmu stredu, centrálnemu bodu, k nášmu Ja.

Dôležitou súčasťou mandál sú farby, ktoré sú použité.

Farby sú zázračné. Pôsobia na nás každú minútu, sme nimi neustále obklopení. Každý z nás intuitívne preferuje určité farby a to o nás niečo vypovedá. Či už si vyberiete hotovú farebnú mandalku alebo si ju vymaľujete sami podľa vlastnej fantázie - farby, ktoré vyberiete, odzrkadľujú to, ako sa v tej chvíli cítite, čo prežívate, čo Vaše telo potrebuje…

Dovoľte mi teda predstaviť Vám jednotlivé farby:

Červená je farbou vzrušenia, ktoré môže vyjadrené v pozitívnom (láska) aj negatívnom (zloba) význame.

Červená znamená energickú akciu, zmenu, pretváranie a prenikanie vpred. Zahrieva, dodáva energiu, prebúdza životnú silu. Podnecuje hlboké emócie. Je to vášnivá farba. Symbolizuje vzburu, prevrat, či revolúciu.

Je to farba mužská, patriarchálna, pretože obsahuje impulz dobíjania.

Osobnosť: červená farba pozitívne oslovuje ľudí silných, plných života, energických a sebavedomých, impulzívnych. Svoje názory presadzujú aj vtedy, keď nemajú pravdu. K najbližším však dokážu prejaviť aj nežnosť, srdečnosť a lásku. Slabý sa môže pri stretnutí s červenou farbou cítiť ohrozený.

Vplyv na telo: zvyšuje pulz, krvný tlak a rýchlosť dýchania, povzbudzuje chuť do jedla, sexuálny apetít, zvyšuje hlasitosť reči. Ženám pomáha bojovať so ženskými ochoreniami, stimuluje nervový a obehový systém. Má dráždiaci, stimulujúci účinok. Má vplyv aj na zásobovanie orgánov krvou a na krvný obeh. Môže zvýšiť telesnú teplotu, napomáha vo vytváraní adrenalínu. Znižuje pocit únavy, má schopnosť rozpúšťať chronické ochorenia. V procese liečenia pomocou farieb ju používajú na liečenie chudokrvnosti, liečenia zápalu hrubého čreva, chronického prechladnutia /zápalu dutín/, zápalu kĺbov a depresie. Pomáha najmä pri liečbe bolesti. Využiť ju môžu ľudia trpiaci na migrénu alebo iné druhy nepríjemnej, vracajúcej sa bolesti. Lieči psychiku človeka zo strachu a fóbii. V prehnanom množstve vyvoláva agresivitu, netrpezlivosť.

Čakra: Dodáva energiu prvej, koreňovej čakre – ktorá nás spája k Zemi, je naším ukotvením tu a zároveň v nej je ukrytý vzťah k materiálnej stránke života a bytiu.

Odmietanie červenej môže byť prejavom nedostatku síl, pasivity, alebo únavy a vyčerpanosti; ale tiež môže byť príznakom zrelej vyrovnanosti so svojou impulzivitou.

Zaujímavosťou je, že pre našich predkov bola červená farba znamením života a často ju používali pri liečení chorých. Predstavovala pre nich životodarný potenciál, ktorý je ukrytý hlboko v duši. Červenú farbu si spájali s krvou, ktorá je pre naše telo životodarnou tekutinou. Tiež je časté spojenie s ohňom, ktorý predstavuje teplo rovnako ako silu ničiť, zjemňovať a transformovať.

Tmavočervená farba predstavuje pokoj, kľud a prímerie, je mierom bez vojen. Vznešenosť jej ešte zostáva, ale je pokojná, pretože dosiahla to, čo potrebovala. Aktivita a vzrušenie už opadli a zostala majestátna nádhera a sebavedomie, ktoré sa viac sýti vnútornou silu, než prostredníctvom konfliktov s vonkajším svetom. Je to farba spravodlivosti.

Oranžová je farba Mesiaca v splne, farba jesenného lístia a zapadajúceho slnka.

Oranžová predstavuje energiu, ktorá sa o malý krôčik vzdialila od svojho zdroja, Keď si predstavíme červenú ako surovú energiu, potom oranžová predstavuje energiu, ktorá je zjemnená žltou, ktorá predstavuje vnútorný vhľad a porozumenie.

Oranžová je niečo ako oheň obklopený hranicami, ako oheň, okolo ktorého sa zhromaždí skupina, aby si rozprávala príbehy pri dlhých zimných večeroch.

Je farbou múdrosti a radosti. Je povzbudivá, podporuje zdravé presadzovanie, aktívne úsilie.

Osobnosť: vyberajú si ju ľudia, ktorých zaujímajú ľudia a svet okolo. Sú zvedaví, majú novátorské schopnosti a veľkú ctižiadostivosť. Pri uskutočňovaní svojich predsavzatí sú tvrdohlaví. Buď sa zaoberajú vlastnou pýchou alebo naopak – majú jej nedostatok. Keď oranžovú farbu preferuje žena – veľa to hovorí o jej postoji k mužom. Obvykle znamená pripútanosť k otcovi, ale tiež môže byť výrazom vysokého hodnotenia sebe samej a výrazom ambícií.

Vplyv na telo: zvyšuje koncentračnú schopnosť, aktivitu, chuť do práce, má blahodarný účinok proti depresii, vráti chuť do života, zvyšuje chuť do jedla, má priaznivý účinok na tráviacu sústavu. Posilňuje imunitný systém, priaznivo pôsobí na fungovanie sleziny, obličiek, žlče, pohlavných žliaz. Oranžová farba je vhodná pre osoby, ktoré majú problémy s dýchacím systémom. Dokáže pomôcť pri astme, bronchitíde či pri chronickej chorobe pľúc. Rovnako vhodná je pri opakujúcich sa menštruačných kŕčoch, ale aj pri iných kŕčoch a zášklboch vo všetkých častiach tela. U dojčiacich matiek zvyšuje produkciu mlieka. V rámci trávenia zabraňuje nadúvaniu a uvoľňuje plyny. Zaujímavosťou je, že dokáže zastaviť štikútku.

Čakra: pôsobí na druhú – sakrálnu čakru, ktorá je sídlom sexuality a tvorivosti.

Zaujímavosťou je, že oranžovú nemá rado veľa ľudí. Je možné, že to má súvislosť s tým, čo oranžová niekedy symbolizuje: moc. Tiež sa nám spája so západom slnka a v našej kultúre, kde preferujeme novotu a mladosť, je pre nás ťažké vidieť krásu v cykloch, ktoré končia. Oranžová môže niekedy symbolizovať aj značné používanie moci, absenciu sebadisciplíny a nepriateľský postoj voči autoritám.

Žltá vzniká zmiešaním červenej a zelenej. Tým sa vysvetľuje aj psychologické pôsobenie tejto farby. Spája sa tu vzrušenie z červenej farby a vnútorné napätie farby zelenej a vzniká vzrušené napätie, ktoré má tendenciu uvoľňovať sa. Žltá symbolizuje dynamickú pohybovú energiu, ktorá vystupuje von. Používa sa pre znázornenie slnka, ktoré je vo svojej podstate dynamickým uvoľňovaním energie šíriacej sa von.

Žltá sa stala symbolom schopnosti „vidieť“ a porozumieť. Naznačuje božskú vlastnosť vedomia, ktorá umožňuje človeku pozdvihnúť sa nad inštinkt myslenia, plánovania a predstavovania si.

Jung hovorí, že žltá symbolizuje schopnosť uchopiť podstatu významu v roztrúsenosti faktov a dojmov – túto schopnosť považuje za intuíciu.

Žltá je veselá, živá farba, prenikavá a prejasňujúca, dáva chuť do života. Povzbudzuje sebavedomie a optimizmus, uzdravuje telo a myseľ. Rozvíja samostatnosť, individualitu a nezávislosť.

Je farbou múdrosti, často sa používa ako symbol otca.

Osobnosť: človek, ktorý dúfa, ju preferuje, ten ktorý je sklamaný, ju odmieta. Záľuba v žltej farbe značí tiež duchovnú čulosť, vnútornú bdelosť a ochotu stále sa niečomu učiť. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy, pocity neviazanosti a sú pritom naplnení silnou túžbou po diaľkach. Títo ľudia vystupujú skromne a milo, sú veľmi veľkorysí a úprimní, sú všestranne nadaní, prakticky založení. Nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch.

Odmietanie žltej: ľudia, ktorí žltú odmietajú, to robia z pocitu krivdy alebo z pocitu, že musia vstúpiť s ostatnými do konkurenčného boja. Títo ľudia môžu trpieť komunikačnými problémami, sú uzavretejší. Vnútorné túžby, city, priania sú potláčané.. Tiež to naznačuje nevyriešený vzťah k otcovi.

Vplyv na telo: napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, čiže privádza do dobrej nálady . Priaznivo pôsobí na žalúdok, pečeň, pankreas aj žlčník. Zvyšuje chuť do jedla a ničí rôzne črevné choroby. Posilňuje tiež nervový systém a zlepšuje cirkuláciu krvi do srdca. Využíva sa aj pri liečbe artritídy, pretože pomáha odstraňovať vápenaté usadeniny. Je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu.

Čakra: ovplyvňuje tretiu čakru – solar plexus, sídlo sebavedomia, vnútorného dieťaťa a našej osobnosti.

Modrá nám pripomína jasnú oblohu, nekonečne sa rozpínajúcu vodu a chladné tiene.

Podľa Junga modrá znamená výšku a hĺbku – nebo je vždy nad nami a je tak ďaleko a tak vzdialené, ako len oko môže dovidieť. Oceán tiež vyzýva našu myseľ až za jej hranice a pokúša sa predstaviť šírku a hĺbku jeho rozlohy. Oboje smerujú našu intuíciu k porozumeniu, že sme súčasťou rozsiahlej schémy, ktorú bežným ľudským chápaním nie sme schopní obsiahnuť.

Modrá je farba pokoja. Je symbolom pokojnej vody, vody, ktorá čistí, vyživuje a ochladzuje.

V mnohých smeroch modrá reprezentuje ženskosť, materstvo, nehu, vernosť, dôveru, lásku a oddanosť. Predstavuje tradície a stálosť, ktorá pretrváva. Je farbou pravdy, vernosti a nesmrteľnosti.

Vplyv na telo: modrá farba sa využíva pri liečbe kožných ochorení, najmä akné. Často je spájaná aj s hrdlom, štítnou žľazou, pľúcami a ústami. Môže Vám však pomôcť aj pri psychických ochoreniach ako je nespavosť či depresia. Často ju spájajú aj s úbytkom hmotnosti a liečbou dyslexie. Ukľudňuje, má priaznivý účinok na niektoré typy zápalov, pri popáleninách, zápaloch kože či pri rôznych infekciách a vredoch. Je užitočná proti bolestiach a tepelných návaloch. Má ochladzujúci vplyv a dokáže vyrovnať energetickú hladinu. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti. Napomáha komunikácii a rozvoju vedomostí.

Odmietanie modrej farby znamená strach pred ochabnutím, odmietanie uvoľnenia, ktoré vychádza z absencie základných vzťahov. Ak nám však chýba niečo základné, sme v stave bojovej pohotovosti, pri ktorej si nemôžeme dovoliť žiadny pokoj, pretože cítime hrozbu. Podľa výskumov vychádza, že najviac odmietajú tmavomodrú farbu fajčiari tmavého aromatického tabaku.

Čakra: pôsobí na piatu, krčnú čakru – komunikáciu.

Svetlomodrá znamená bezstarostnú veselosť, nekladie žiadne nároky a v ničom sa neangažuje. Je príjemná, vyvoláva predstavu vzduchu a oblohy, ticha a túžby. Dáva pocit vzdušnosti a čerstvosti.

Tmavomodrá reprezentuje potrebu kľudu, a to ako fyziologicky, tak i psychologicky. Tmavomodrá farba znamená nastolenie mieru a spokojnosti, v ktorej má človek pocit vnútornej aj vonkajšej harmónie. Vonkajšia harmónia znamená spokojnosť s vlastným zaradením v spoločnosti ľudí aj spokojnosť vo vzťahoch. Stav spokojnosti sa vyznačuje zvýšenou citlivosťou a schopnosťou rozlišovať jemné zmeny vo vzťahoch. Je predpokladom schopnosti vcítiť sa do iných, uvážlivého premýšľania i hlbokých estetických prežívaní. Symbolizuje tiež dosiahnutie múdrosti.

Tmavomodrá farba sa tiež môže vzťahovať k zážitku „tmavej noci duše“ – pocitu depresie, straty či zmätku. Je ako temná noc, ktorá musí byť prežitá pred svitaním - osvietením. Môžeme ju teda interpretovať ako psychologické znovuzrodenie.

Tyrkysová je farbou chladnej jazernej vody, prechádza medzi modrou a zelenou a spojuje v sebe tak ich blahodarné účinky – posilňuje a zároveň čistí. Celé storočia bola využívaná v liečiteľstve.

Pomáha ukľudňovať telo aj dušu, harmonizuje. Dokáže nás spojiť s naším Vyšším Ja a uviesť do stavu hlbokej meditácie.

Je to farba priateľstva a náklonnosti, posilňuje kreativitu, sebadôveru, rozvoj vlastných schopností a umožňuje napredovanie.

Vplyv na telo: očisťuje a zároveň posilňuje organizmus, harmonizuje telo aj dušu, vyslobodzuje z napätia a tlaku.

Osobnosť, ktorá preferuje tyrkysovú farbu, má potrebu sa liečiť, aby mohla pokračovať vo svojom živote. Tyrkysová pomáha vzdialiť sa od bolestných udalostí a potlačiť bolesť zo straty, ktorá by mohla ohroziť schopnosť vyrovnať sa s ňou. Tyrkysová predstavuje schopnosť duše liečiť sa spôsobom, ktorý nepoznáme alebo mu nerozumieme.

Zaujímavosťou je, že Indiáni majú dávnu tradíciu Tyrkysovej dámy. Je to žena, ktorá prežila veľkú stratu (napríklad smrť celej rodiny). Takáto žena dostala na dva roky funkciu Tyrkysovej dámy, ktorá dávala pozor na to, aby boli v kmeni dodržiavané všetky spoločenské pravidlá – tým sa ženina pozornosť odvrátila od jej vlastnej tragédia a bola plne zamestnaná, čas jej utekal rýchlejšie. Po dvoch rokoch opustila svoje postavenie a začala nový život.

Zelená je farba prírody, ktorá hýri vegetáciou a vonia čerstvosťou. Pripomína nám cyklickú obnovu sveta prírody, ktorý umiera a s každou jarou je znovu zrodený. Zelená symbolizuje princíp prirodzeného, zdravého rastu a schopnosť vyživovať rastúce veci.

Zelená je zložená z modrej a žltej farby. Modrá farba symbolizuje matku, žltá otca. V zelenej dochádza k ich spojeniu – dosiahnutiu bodu zrelosti, kde človek premieta do svojho vnútra oboje, ako svedomie otca, tak svedomie matky, aby slúžil ako vlastný rodič sám sebe.

Povzbudzuje priateľstvo, pocity spolupatričnosti s ostatnými, mier. Súvisí so službou druhým, s potrebou byť užitočný.

Osobnosť: preferencie tónu zelenej farby môžu o človeku prezradiť niečo o postojoch, ktoré má k sebe samému. Tvrdú modrozelenú preferujú ľudia, ktorí majú sami na seba vysoké nároky a prostredníctvom vôle a sebazaprenia naplňujú svoje ideály o sebe. Čistú zelenú uprednostňujú konzervatívni ľudia, vyjadruje ich potrebu uchovať to, čo bolo dosiahnuté, ich húževnatosť a vytrvalosť smerujú k dosiahnutiu bezpečia a istoty. Svetlá zelenožltá farba vyjadruje opačný postoj. Ľudia, ktorí preferujú túto farbu, upriamujú svoj záujem navonok, nie však k sebe. Sami pre seba nie sú až tak dôležití, ako sú pre nich významné podnety vonkajšieho sveta.

Vplyv na telo: vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok, regeneráciu, naberanie sily. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy. Zelená farba je silno prepojená so štítnou žľazou. Jej energia sa využíva pri uvoľňovaní hlienov, pri rozpustení krvných zrazenín, pri hojení modrín či popálenín. Stimuluje tráviaci systém aj mozog. Pomáha aj pri záchvatoch triašky či zášklboch svalov. Vhodná je aj na upokojenie nervov. Zmierňuje úzkosť a pomáha pri zápaloch kĺbov.

Čakra: pôsobí na štvrtú srdečnú čakru ako láska, ktorú prijímame.

Ružová je farbou fyzického tela, vzniká pridaním bielej farby do červenej. Biela (duch) prestúpená červenou (energiou) predstavuje nevinnosť.

Ružová sa považuje za farbu ženstva. To je dôležité nielen pre ženy, ale aj pre mužov, kde ružová farba čoraz viac preniká do ich sveta. Môžeme ju považovať za farbu rozpúšťajúcu protiklady, pretože biela a červená v mnohých tradíciách predstavujú dualitu - červená sa upína k určitému cieľu, kam smeruje svoju energiu a biela ju oslobodzuje, poskytuje jej väčší priestor.

Osobnosť: ružová prezrádza sentimentalitu, jemnosť osobnosti, ktorá túto farbu preferuje. Romantické city sú pre ňu priam charakteristické. Málo zmyslu pre praktickosť života so sklonmi k skrášľovaniu podľa vlastných predstáv jej často spôsobuje sklamania a problémy.

Vplyv na telo: pastelová ružová farba dokáže upokojiť agresívnych ľudí a uľaviť človeku, ktorý je často v strese. Potláča aj chuť do jedla a je výborná na relaxáciu. Podporí tiež vaše prejavy lásky, nehy a zaháňa depresiu.

Čakra: prislúcha k bezpodmienečnej láske a štvrtej srdečnej čakre. Je symbolom dávajúcej lásky a štvrtá čakra energiu ružového svetla vyžaruje.

Zaujímavosťou je, že pozitívny pól ružovej sa vzťahuje k emóciám, k prijímaniu ľudského tela a k radosti zo zmyslových možností. Negatívny pól ukazuje na predpojatosť voči telu a potlačovanie potrieb nášho vnútorného dieťaťa. Ružová nás môže nasmerovať k hľadaniu toho, čo je v nás nové a čo potrebuje ochranu.

Magenta (fuchsiová) vyjadruje vitalitu, vzrušenie a nekľud. Môžeme ju tiež vnímať ako ženskú formu energie, pretože je to vlastne červená (energia) s nádychom modrej (ženstvo).

Magenta podporuje motiváciu, sústredenosť a živosť. Naznačuje tiež pripravenosť na nový projekt, novú prácu, vyjadruje schopnosť dať najavo svoje názory.

Osobnosť: často ju používajú ženy, ktoré potvrdzujú svoju samostatnosť, určujú si svoje povolanie a rozširujú si životný rozhľad.

Fialová vzniká zmiešaním červenej a modrej farby, je v nej harmónia protikladov. Je zázrakom, ktorý zruší rozpor medzi želaním a skutočnosťou. Spojenie týchto farieb je niekedy označované ako mystické, je to ako sen, kúzelný stav, v ktorom sú splnené všetky priania. Fialová je vlastne energiou (červená), ktorá je vložená do duchovna (modrá).

Prináša inšpiráciu, pokoru, vízie a je meditačnou farbou. Oslavuje Božské bytie a ukazuje na pominuteľnosť všetkého hmotného.

Fialová predstavuje proces osobného rastu – kľudný pohyb energie od niečoho hľadajúceho k niečomu, čo sa stane slobodným na novej úrovni.

Osobnosť človeka je originálna, samostatná s nezávislými názormi a umeleckými sklonmi. Človek preferujúci fialovú chce dosiahnuť kúzelný stav – chce byť šťastný nielen sám, ale chce potešiť aj ostatných, preliať na nich časť okúzlenia.

Vplyv na telo: stimuluje hormonálnu činnosť a zabezpečuje lepšiu imunitu organizmu. Vhodne pôsobí aj na slezinu, zabraňuje hnačkám a prináša dobrý spánok a menšiu chuť do jedla. Pôsobí aj ako prírodné antibiotikum a zastavuje krvácanie.

Čakra: pomáha harmonizovať korunnú čakru na temene hlavy.

Zlatá je farbou žiariaceho pocitu šťastia. Zlatá dáva pocit hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba správneho pravého stredu, farba najvyšších hodnôt, univerzálnej lásky. Zastupuje idealizmus, veľkorysosť, šľachetnosť. Zlatá robí čokoľvek hodnotné, drahocenné a žiaduce. Zlatá transformuje poznanie na pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt.

Je symbolom slnečného svetla. Je znakom vznešenosti, pravdy, slnka, nesmrteľnosti. Symbolizuje úspech, vracia energiu, optimizmus a stimuluje tvorivosť.

Hnedá farba predstavuje dôveryhodnosť a pripútanosť k zemi. Je to farba pôdy, tepla a bezpečia, tradície a zdržanlivosti.

Signalizuje skôr triezvosť, je mlčanlivá, solídna, realistická a vážna. Často si ju spájame s predstavou istoty a s ňou ruku v ruke aj s poriadkom a pohodlím. Vybaví sa nám vďaka nej obvykle domov a tradície nielen s ním spojené.

Hnedá je kľudná, teplá, vyžaruje z nej dôstojnosť a prostota. Je skôr pasívna, zato pomáha povzbudiť zdravý rozum, schopnosť stáť nohami pevne na zemi. Ocenia ju ľudia, ktorí potrebujú získať istotu a oporu vo svete.

Osobnosť: hnedá predstavuje potrebuje uvoľniť sa zo situácií, ktoré so sebou prinášajú pocit nepohodlia. Takouto situáciou môže byť choroba, nebezpečenstvo alebo konfliktná atmosféra. Ľudia preferujúci hnedú farbu pociťujú potrebu zázemia, istoty a opory vo svete, ktorý im pripadá príliš ohrozujúci.

Odmietajú ju tí, ktorí by boli so životom v pohodlí a rutine nespokojní, a ktorí týmto štýlom života dokonca pohŕdajú. Radi ju nemajú ani tí, ktorí sa túžia odlíšiť, vyniknúť svojou originalitou a byť čímkoľvek zvláštni a vymykať sa tak z davu, byť výnimoční. Pre vyrovnaných ľudí má neutrálny význam, pôsobí na nich ľahostajne.

Šedá je farba neutrálna, vzniká zmiešaním čiernej a bielej. Nie je v nej ani vzrušenie, ani uvoľnenie, nesmeruje ani von, ani dovnútra. Psychologicky šedá nie je priestorom, ani hranicou medzi priestormi. Je to vlastne „nefarba“ a keďže farby súvisia s emóciami, šedá predstavuje nedostatok citov. Na jednej strane to môže byť vnímané ako depresia (nedostatok emócií), na druhej strane môže šedá reprezentovať sivé vlasy (starobu), kde šedá odráža takú rovnováhu duše, kedy jedinec už nie je zmietaný prechodnými emóciami.

Osobnosť: pri preferencii šedej farby jedinci môžu objavovať vnútorné pochopenie paradoxu ľudskej existencie, majú záblesk celistvosti, či nachádzajú kľudnú strednú cestu v nejakej problémovej morálnej otázke. Na druhej strane šedá môže znamenať aj potlačovanie svojich pocitov a dávanie si za vinu, že sme takí, akí sme.

Strieborná je farba vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti, rozvíja tvorivé schopnosti.

Biela je farbou čistoty, poriadku a duchovnosti, zosobňuje svetlo samo.

Je výrazom uvoľnenia, úteku, oslobodenia sa od všetkého, čo sa javí ako prekážka. Predstavuje absolútnu slobodu pre všetky možnosti, je to čistý stôl, nepopísaná stránka, nový začiatok.

Dokáže utíšiť bolesť, predstavuje nevinnosť, láskavosť, čisté city.

Biela farba je jedinou dokonalou farbou, pretože obsahuje všetky ostatné.

Biela farba ako symbol smrti je vo východných kultúrach vo svojej podstate symbolickým vyjadrením nového začiatku. Smrť tieto kultúry smrť považujú za začiatok nového prevtelenia alebo za vstup do nirvány.

Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania.

Čierna je opakom bielej farby, je to úplný bod tmavosti. Dá sa chápať ako počiatok akéhokoľvek procesu – pôvodný, bohatý a nevyčerpateľný zdroj energie.

Čierna je spojovaná s tým, čo nemôžeme vidieť, s tým, čo je mimo naše vedomie. Čierna vlastne hovorí o „strate vedomia“ ako o vymazaní všetkých farieb. Psychologicky sa stratou vedomia vníma strata ega ako miesta vedomia.

Západné ponímanie hovorí o čiernej ako o ničote, symbolizuje absolútne odriekanie, je výrazom pre bojovné „nie" a v tomto zmysle je v našej kultúre vnímaná aj ako farba smrti, tmy, smútku a vyvoláva pocit uzavretosti.

Mať „čiernu náladu“ pre nás znamená pociťovať smútok, hnev, depresiu, pocit straty. Na druhej strane sa na čiernu môžeme dívať ako na psychologickú smrť, ktorá predchádza novému porozumeniu. Čierna nám môže pomôcť odhaľovať naše temné stránky a začleniť ich do aspektu nášho chápania, kto sme.

Vďaka tomu, že som sa „náhodou“ (ale náhody vlastne nie sú, však?) vyskytla na kurze Fashion ilustrácie u skvelej @danyelaart, som sa začala venovať aj takejto kresbe. Úplne ma to nadchlo, je to niečo úplne iné ako geometricky pravidelné mandaly.

V mojej tvorbe môžete vidieť ilustrácie zamerané na produkty:

Single ilustrácie (ilustrácie jednej osoby)

Ilustrácie maminiek s deťmi

Rodinné ilustrácie

Ak sa Vám moja práca páči a nevadí Vám si na obrázok počkať, kľudne mi napíšte.

Čo potrebujem k tomu, aby som nakreslila ilustráciu?

 • Popis, čo má ilustrácia obsahovať, na čo má byť zameraná
 • Vašu fotku/fotky, podľa ktorej budem kresliť
 • Predstavu, ako majú byť postavy oblečené, prípadne v akej póze majú byť
 • Pri produktoch detailnú fotku produktu
 • Najlepšie je napísať mi úplne všetko, čo Vás napadne, aby sme sa mohli naladiť na rovnakú vlnu ☺
Na záver Vás chcem poprosiť o trpezlivosť - som začínajúca ilustrátorka, kreslím iba z radosti a vo voľnom čase po práci, pretože ma to baví.

Mandala veľkosti A4
 • ručne kreslená 2 vrstvami Stabilo fixiek s tenkým hrotom, aby boli farby sýte a jednoliate, prípadne gelovými perami s efektom zlatej a striebornej farby
 • zarámovaná vo štvorcovom alebo obdĺžnikovom ráme
 • darčekovo zabalená
 • súčasťou balenia je aj popis mandaly s venovaním
 • nakresliť takúto mandalu trvá približne 6 hodín, každá je originál, kópie nerobím
Doporučená minimálna cena: 30€
Mandala veľkosti A3
 • ručne kreslená 2 vrstvami Stabilo fixiek s tenkým hrotom, aby boli farby sýte a jednoliate, prípadne gelovými perami s efektom zlatej a striebornej farby
 • zarámovaná
 • darčekovo zabalená
 • súčasťou balenia je aj popis mandaly s venovaním
 • nakresliť takúto mandalu trvá približne 12 hodín, každá je originál, kópie nerobím
Doporučená minimálna cena: 60€
Single ilustrácia, produktová ilustrácia
 • ilustrácia je v digitálnom formáte jpeg, pdf, psd, png, tiff
 • dodávam ju elektronicky
 • môžete si ju vytlačiť, použiť na webovú stránku, ako logo, potlačiť šálku, tričko, vankúš...
 • súčasťou vypracovania je rešerš Vašich požiadaviek, návrh a konzultácia s Vami, doladenie detailov a následne samotná kresba
 • celý proces trvá asi 8 hodín
Doporučená minimálna cena: 35€
Ilustrácia 2 a viac postáv
 • ilustrácia je v digitálnom formáte jpeg, pdf, psd, png, tiff
 • dodávam ju elektronicky
 • môžete si ju vytlačiť, použiť na webovú stránku, ako logo, potlačiť šálku, tričko, vankúš...
 • súčasťou vypracovania je rešerš Vašich požiadaviek, návrh a konzultácia s Vami, doladenie detailov a následne samotná kresba
 • celý proces trvá asi 16 hodín
Doporučená minimálna cena: 70€

Daniel Droppa

Obrázok Daniel Droppa
Daniel Droppa

Danko si na svet priniesol veľmi zaujímavú kombináciu diagnóz, podľa odborníkov veľmi ťažkú. DMO (detská mozgová obrna) s postihom dolných končatín, chodiť začal v 4. rokoch, vďaka Vojtovej metóde, ktorú denne cvičí dodnes. Prejavuje sa aj výrazným deficitom viziomotorickej orientácie, čo v praxi znamená dysgrafiu (problémové písanie).

Presne v deň jeho 8. narodenín mu bol diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Je to jedna z foriem autizmu – Danko rozumie číslam, jazykom, zložitým operáciám, ale nerozumie emóciám, ľudskej mimike...Vyrastal na kvízoch a tam sa asi naučil aj čítať, pretože rodičia ho to nikdy neučili. Má absolútny sluch, čo ale v praxi znamená, že na každý hlučný alebo disharmonický zvuk reaguje „záchvatom“ – kričí, nedá sa utíšiť (takýmto zvukom je aj detský plač, niektorá hudba...)

Teraz je deviatak, je integrovaný a má asistentku, ktorú vždy nejakým spôsobom doslova vybojuje jeho mamina. Je výborným žiakom. Má cit aj sluch na jazyky, okrem slovenčiny ovláda češtinu, poľštinu, ruštinu, návody číta aj vo fínštine a dnes už vie aj čínsky. Tento jazyk by chcel aj ďalej študovať. Ako každý „správny„ Asperger nemá rád zmeny, neistotu, komentuje zákony, migračnú politiku, chodníky, na ktorých padá, neznáša výkričníky, nemôžete pri ňom hovoriť emotívne...

Pre Danka je momentálne dôležité absolvovať operáciu Achillových šliach, pretože jeho diagnóza DMO mu neumožňuje normálny pohyb nôh, takže Danko dnes už chodí minimálne. Túto operáciu žiaľ na Slovensku nerobia, takže zbierame financie, aby Danko mohol operáciu a následnú rehabilitáciu absolvovať v zahraničí.

Budeme vďační za každý príspevok na číslo účtu: SK53 0200 0000 0035 2510 9555, do poznámky uviesť Danko.

Timejka "Fazuľka" Olšiaková

Timejka Olšiaková, ktorú všetci poznajú pod menom Fazuľka, to už od samotného príchodu na svet nemala jednoduché a od prvého nádychu bojovala o svoj život. Doktori jej dokonca ani nedávali šancu na prežitie.

Narodila sa s niekoľkými vážnymi diagnózami – má hydrocefalus, je slepá, trpí silnou epilepsiou, má zavedenú kanylu do bruška aj z hrdla, má skoliózu a mnoho iných život ohrozujúcich chorôb a diagnóz.

Fazuľka má však milujúcich rodičov, ktorí sa o ňu s láskou starajú 24 hodín denne. Jej liečba a starostlivosť je veľmi náročná po všetkých stránkach (finančnej, psychickej aj fyzickej) – potrebuje lieky, plienky, podložky, špeciálnu stravu či rôzne zdravotnícke pomôcky. Každý deň s ňou musia cvičiť a prekladať ju, aby nedostala preležaniny. Musia ju prebaľovať a kŕmiť. Pomoc a láska jej rodičov ju však držia pri živote.

Keďže ich finančná situácia nestačí pokrývať náklady na fungovanie rodiny a Timejkine potreby, jej ocino robí verejnú zbierku. Takmer každý deň ho tak môžete stretnúť v uliciach Žiliny.

Fazuľka má aj mladšieho brata - Lukáška. Je to zdravý a veľmi živý chlapček, ktorý sa s ňou rád hráva. Všetko a všetkých okolo seba vníma, rada sa smeje, zbožňuje, keď ju maminka masíruje a rada chodí inhalovať do soľnej jaskyne. Keď ste pri nej, rýchlo Vás nakazí svojim smiechom.

Ak by ste chceli podporiť Fazuľkinu rodinu a prispieť tak na jej náročnú liečbu a starostlivosť, môžete poslať peniažky na číslo účtu – SK23 5600 0000 0021 8983 2001.

Podporiť ju môžete aj kúpou mandalových sviečok značky Royal Candles, ktoré nájdete na ich stránke.

Z celého srdca Vám ďakujem za akúkoľvek podporu, modlitbičku či pozitívnu energiu.

Obrázok Timejka 'Fazuľka' Olšiaková
Timejka 'Fazuľka' Olšiaková

V rámci OZ SPOSA Turiec, ktorý združuje rodiny s autistickými detičkami, sme od r.2017 pomohli nasledovne:

Obrázok detí, ktorým sme pomohli
 • Vianočný finančný príspevok pre sociálne slabé rodiny a maminky samoživiteľky
 • Filmové predstavenie a pizza pre zdravých súrodencov
 • Motokáry pre veľkých chalanov
 • Fakultatívne výlety na rehabilitačnom pobyte v Demänovej
 • Výstava fotografií dospelého aspergera Braňa Lacka
  Obrázok Braňo Lacko
  Braňo Lacko
 • Príspevok na kuchynský robot 13-ročnému autistovi Aďkovi Mihálikovi, ktorý je tým najlepším cukrárom na svete (a to vôbec nevie čítať!)
  Obrázok Aďko Mihálik
  Aďko Mihálik
 • Vírivka pre Maťku Hamorníkovú

  Maťka sa narodila ako 4kg vážiace a 55cm merajúce normálne dieťatko. Do dvoch rokov sa vyvíjala rovnako ako iné deti. Potom si jej mamina uvedomila, že ju odrazu nič nové nevie naučiť a do troch rokov zabudla úplne na všetko a ostalo len klbko nešťastia.

  Dnes má Maťka 10 rokov a diagnostikovaný detský autizmus, alaliu (neschopnosť hovoriť) a stredne ťažkú duševnú zaostalosť.

  Život s takýmto dievčatkom je náročný. Maťka je veľmi rituálna. Napríklad na WC chodí iba 3x denne – ráno, pred prechádzkou a pred kúpaním. Keď je chorá a nejde na prechádzku, nechápe, prečo ju mamina núti ísť sa vycikať. Z varených jedál je iba zemiaky. Sú pre ňu bezpečné. Takže ich bude jesť, hoci už je ich tak prejedená, že ju napína na zvracanie.

  Je naučená na svoje trasy a keď napríklad pred autom zastane autobus, nemôžu ho rodičia obísť, musia ostať vo svojom pruhu. Nedovolí zasvietiť svetlo, takže celá rodina sa naučila zasvietiť ešte pred zotmením, aby si Maťka neuvedomila zmenu. Keď ide na ihrisko a je zvyknutá ísť ako prvé na hojdačku, tak na ňu ide a keď tam práve sedí iné dieťa, zhodí ho.

  Maťka trpí v bežnom živote, pretože je pre ňu nepochopiteľný. Svoju frustráciu rieši amokom, vlastným sebapoškodzovaním a atakmi na celú rodinu. Nevie, čo je nebezpečenstvo, kedykoľvek vbehne pod auto, rozbehne sa proti vlaku.

  Čo zatiaľ relatívne zvláda sú vodné atrakcie. Tam sa zritualizuje, nájde svoj systém a je zvládnuteľná. Preto sme sa rozhodli, že našetríme peniažky na vírivku pre Maťku a ostatné auti deti, ktoré vodu milujú. Podarilo sa nám to aj vďaka firme Mountfield, ktorý nám poskytli zľavu na kúpu a tiež doživotný servis vírivky. A tak 25.5.2018 mohla Maťka prvýkrát vstúpiť do vlastnej vírivky. Odvtedy je v nej každý deň, za každého počasia. Prestala sa sebapoškodzovať, začala tolerovať svoju malú sestru Alicu a je spokojná. A to je pri auti dieťati tá najväčšia výhra.

  Obrázok Maťka Hámorníková
  Maťka Hámorníková

Som veľmi vďačná za to, že sa tento projekt rozšíril a pridali sa ku mne ďalší tvoriví ľudia.

Sochárka Martina Matúšová Zimanová dáva mandalám tretí rozmer – sú vyrezávané v dreve.

Moja švagrinka Maťka Maršalová nimi zdobí ručne vyrábané sviečky a dvojica z Tete Art vyrába krásne šperky – každý venuje výťažok z predaja na pomoc tam, kde je to treba.

Ak máte chuť sa ku nášmu projektu akokoľvek pripojiť, napíšte mi ☺, privítame akúkoľvek pomoc.