...je na trhu viac ako desaťročie, a pritom väčšina žien ani nevie, čo to je. Pre mňa sa stal takým malým veľkým zázrakom, preto chcem o ňom napísať viac.

...je na trhu viac ako desaťročie, a pritom väčšina žien ani nevie, čo to je. Pre mňa sa stal takým malým veľkým zázrakom, preto chcem o ňom napísať viac.
Je to jednoduchá hygienická pomôcka pre ženy v tvare kalíšku, ktorá sa pri menštruácii zavádza do pošvy, kde zachytáva krv. Po naplnení sa vyleje, opláchne a znovu zavedie. Čiže je na opakované použitie - v priebehu jedného cyklu stačí oplachovať, po skončení menštruácie ho jednoducho sterilizujeme vyvarením a odložíme do vrecka na ďalšie použitie.
Prvý menštruačný kalíšok vznikol už v roku 1932. Na začiatku bojovali s materiálom, z ktorého by sa mal kalíšok vyrobiť, guma a kaučuk spôsobovali alergické reakcie. Až v roku 2002 v Anglicku vyrobili kalíšok z lekárskeho silikónu. Silikón je materiál používaný v medicíne často, je hypoalergénny a jeho životnosť vo forme kalíšku je 5-10 rokov. Vyrábajú sa z neho napríklad kontaktné šošovky, náhrady srdcových chlopní, implantáty...Silikón je pružný, jemný a odolný, je neutrálny k prostrediu, čiže zachováva pH vagíny.
Dnes sú na trhu viaceré druhy kalíškov - okrem silikónových aj latexové alebo z termoplastického elastomeru, ja osobne sa prikláňam k silikónovým. Tiež sa dá vybrať veľkosť, farba, nezľaknite sa, ak vám ten prvý nesadne. Každej z nás vyhovuje niečo iné a treba si nájsť ten svoj pravý. Fakt je ten, že naše telo sa rokmi mení a teda je možné, že po 5 rokoch siahnete po inom type, ako ja.
Ako prvé musím spomenúť - neľakajte sa veľkosti kalíška. Aj mne osobne prišiel na začiatku ako veľmi veľký, hoci som si vybrala najmenšiu veľkosť. Kalíšok je ohybný, bez problémov sa do pošvy zmestí a prispôsobí sa jej - pri správnom vložení ho vôbec necítite. Kalíšok je potrebné sterilizovať. Je možné použiť mikrovlnku, sterilizátor na kojenecké flaše, chemickú sterilizáciu (pozor na agresívne prostriedky - je vhodné potom kalíšok umyť vo vode, aby nedošlo k podráždeniu vaginálnej sliznice). Možností je veľa. Ja uprednostňujem vyvarenie v hrnci (kalíšok musí byť celý ponorený vo vode) po dobu aspoň 5 min. A hotovo. To isté robím po každej menštruácii, predtým ako kalíšok uložím na mesiac do vrecúška (väčšinou je pribalené ku kalíškom).
Prvé vloženie kalíška odporúčam v sprche. Je dobré si to natrénovať, keď ste v pohode, nie v časovom strese. Pri každej manipulácii s kalíškom je vždy nutné mať umyté ruky.
Takže ideme na to:
Prvé vybratie zasa odporúčam v sprche v podrepe. Pri slabšej menštruácii sa kalíšok vyprázdňuje po 8-12 hodinách, pri silnejšej po 3-6. Dá sa ale povedať, že kalíšok vydrží 2-3 krát dlhšie ako tampón. Opäť je treba mať umyté ruky.
Keď už bez problémov zvládnete manipuláciou s kalíškom v sprche, nebude problém kalíšok vymeniť ani na ktoromkoľvek WC. Dôležité je vždy pamätať na umyté ruky, kalíšok sa dá vyprázdniť aj do WC a následne opláchnuť vodou z fľaše. Keď nemáte k dispozícii vodu, v krajnom prípade sa dá kalíšok jednoducho vyprázdniť do WC a ihneď znova zaviesť.
Je možné.
Ak kalíšok nezavediete správne - čiže nie je úplne rozvinutý a nepriľne k stene pošvy. Pár skúšobných zavedení a tento problém vám odpadne.
Inak pretečenie hrozí, keď sa kalíšok úplne naplní - na jeho okrajoch si môžete všimnúť malinké otvory a tými sa krv pri jeho naplnení môže dostať von. Tým sa opäť zruší podtlak. Po 2-3 cykloch si samé určíte svoj režim - ako často treba váš kalíšok vyprázdňovať a tento problém mať nebudete. Pre lepšiu predstavu - bežná krvná strata pri jednom cykle je 35-50 ml krvi, kalíšok má objem 20-40 ml.
Moja skúsenosť - kalíšok vyprázdňujem 2x denne - ráno a večer v sprche a po zvyšok dňa o ňom neviem.
Menštruačná krv vyteká z maternice otvorom veľkosti špendlíkovej hlavičky. V noci v ležiacej polohe, dokonca ani v polohe na hlave pri rôznych cvičeniach nikdy nedochádza k pretekaniu krvi späť do maternice. Čiže krv sa zhromažďuje v kalíšku, nie je v kontakte so vzduchom (pretože pri zavedení kalíšok vytvára podtlak), a teda nedochádza k návratu krvi späť do maternice, ani k žiadnemu zápachu či kontaktu s baktériami.